How Much Does Food Cost in Australia? [October 2023]
Australia is among the countries hit hardest by inflation, so the country's cost of living has increased. Whether you live in Australia or are planning to move, you should know food prices and whether they are expensive.On average, a person living in Australia spends $166-$232 per week on groceries and food. The cost of food in Australia is cheaper or more expensive depending on your preferences. Food here is expensive compared to other places. Vegetable prices can go up to $6.65 per kg, which is very high for the country.Australia's food prices are quite high compared to most countries. Food prices should help indicate the cost of living when you visit any country. Follow along as we dive deeper into food prices in Australia.Food prices in Australia in 2023: what to expect?
The Australian Bureau of Statistics reported an increase in food prices driven mainly by inflation. Food prices increased by 4.3 percent in the first quarter of 2022.From September 2021 to September 2023, fruit and vegetable prices increased by 16.2% and dairy products prices increased by 12.1%.Here's a breakdown of how food prices have changed in Australia from 2021 to the end of 2023:
FOOD SEPTEMBER 2021 VS SEPTEMBER 2023
Bread and cereal 10%
Meat and seafood 7.3%
12.1% per day
Fruits and vegetables 16.2%
Source: Australian Bureau of Statistics
This fact makes Australia a much more expensive place to live. Low food prices have not been a trend in Australia for long. The country ranks 9th in the world for the highest food index.However, Australia is a food producing country, making it an exporter to other countries. This has also increased Australian food prices over the years due to its status as a major food exporter to Asian countries.How much do people spend on food in Australia?
In general, monthly food and groceries expenses depend on your family's eating habits and size. Town and city centers are more costly than less populated areas.The average Australian consumes $608 a month. The average monthly income of a family of two in Australia is $395. A family of four uses about $203 per week. A couple with children ages 5 to 14 spends an average of $336 per week.Here are the average weekly grocery expenses for each family size:Single person house – $102
House for two – $146
House for three – $169
House for four – $181
Household of five or more – $215
Prices vary by state, such as New South Wales and Canberra, which have some of the most expensive food prices in Australia. Yocket estimates that international students in Australia spend $140-$281 on food and groceries.Bread prices average $4.95 in the Northern Territory and $7.67 in Canberra.
Meat costs $24 in Tasmania and $31.01 in the Northern Territory.
Australian dairy products range from $14.16 in New South Wales to $16.63 in the Northern Territory.
Eggs cost $1.66 in Tasmania and $2.33 in Western Australia, while fruit can cost $13.50 in New South Wales. According to insurance company Budget Direct, vegetables and condiments can cost you from $14.28 to $18.96 and $22.89 to $27.27, respectively.According to the source, the average weekly spend in New South Wales is $275.41 and in Victoria it is $257.16. Queensland households spend $239.53.Weekly expenses for households in Western Australia come to $239.53 and $221.10 in South Australia. Households in Canberra spend $270.89 per week, while households in Tasmania spend $223.01. Households in the Northern Territory use $256.28 per week.Food prices in Australia are slightly more expensive than in the USA, one of the world's superpowers. Food in the US is 24.85% cheaper in the global price index. Due to industry regulations, some countries have more affordable prices than others. Australia, on the other hand, is a rare practice of regulating consumer goods.Here's a table showing price differences in US dollars for various foods and groceries:ITEM AVERAGE PRICE IN AUSTRALIA AVERAGE PRICE IN THE USA
Milk 1 liter 1.17 dollars 0.96 dollars
Bread 0.5 kg $1.96 $2.79
Rice 1 kg 1.86 dollars 3.85 dollars
Banana 1 kg 2.5 dollars 1.73 dollars
apple 1 kilo $3.06 $4.48
Coke $2.46 $2.08
Beer 0.5L $6.18 $5.32
Fast food meal $9.06 $8.48
Dinner for 2 (restaurant) $56.4 $61.4
Source: livingcost.org
The cost of eating out in Australia is different for all states and the quantities of food and drink you will want to consume. For example, in Sydney, a full breakfast with juice, food or coffee can cost you $20. Also offers different prices There are a number of restaurants september 2023.Main courses at a mid-range restaurant cost around $25 – $35. Going to upper middle class restaurants brings the average up to $45. A dinner for two can cost you $40-$50 or more.Supermarket prices in Australia september 2023
Supermarket prices vary depending on the cost of purchasing a particular supermarket's goods from a distributor, supply and demand, and location. Supermarkets charge different prices for similar products.The Australian supermarket world is dominated by two main players, Woolworths and Coles. Other notable supermarkets in the area include Aldi and Foodworks. Woolworths and Coles have over 60% of the Australian grocery market share.Even though all these stores compete for the market, grocery prices tend to stay around the same price across all stores.According to the Woolworths online store, food and grocery prices in Austuralia September 2023 were as follows:ITEM PRICE
Mini Roma tomatoes $12 per pound
washed white potatoes $0.81 each
Spring onions US$2.80 for a bunch
Zucchini $1.58 each
Woolworths baby leaf spinach(120g) $3.00
French shallots $0.70 each
Cucumbers $0.80 each
red peppers $2.73 each
Schweppes tonic water four pack $5.00
Classic Coca-cola 1.25 liters $1.77
Pepsi Max 2 lt $3.00
Woolworths beef sausages (8 pieces) $7.00
Woolworths rump steak (300g) $12.00
Soy milk $4.50 per liter
A recent article in The Sydney Morning Herald noted that Australian residents are starting to reduce their supermarket spending. Additionally, the news showed that many households reduced their supermarket spending by 29% in September 2022.Here's Canstar Blue's research on the weekly grocery bill in Australian supermarkets:SUPERMARKET AVERAGE WEEKLY BILL IN AUSTURALIA
BUY 157 dollars
Coles $154
Woolworths $151
IGA $140
Restaurant prices in AustraliaAustralians spend an average of $230 a month on restaurant meals and fast food. Here are some examples of typical prices for dining out:Pizza: $7
Dinner for two: $90
Meat pie: $5
Lunch menu: $15
Coffee: $5
Drink at the bar: $14
Glass of wine: $7
Bottled water: $4.41
Tea: $4
Some sources predict that coffee prices will rise to $7 per cup by the end of 2022.Australian restaurants have varying prices for different cuisines. For example, a meal at Asian restaurants costs an average of $37; A meal at Chinese restaurants costs an average of $35. Other international cuisines cost as follows:French – $42
Italian – $41
Japanese – $35
Mexico – $37
McDonald's, KFC and Hungry Jack's are some of Australia's cheapest fast food chains. McDonald's and Burger King charge $8.40 for a regular meal and $2.50 for a cheeseburger.Ginger Beer, one of the best local drinks in Australia, costs $6-9 at most restaurants and bars. Jagerbombs, a great cocktail, cost $16.57 in Melbourne. Archie Rose gin is a fine Australian spirit that costs $46.28 a bottle in Sydney.Bundaberg has a brewed soft drink that costs $6.58 in Australia. 666 Vodka is an excellent local drink with a small range of options costing $25.43 – $40.49 in Melbourne. Bundaberg Rum costs $24.32 per 700ml bottle in Bundaberg.Spending a night in Australia for a few drinks isn't exactly budget-friendly. Residents and tourists in Australia pay a lot of money for a good night out in bars and restaurants.HomeToGo estimates that a night in Sydney could cost you $54.52 and $52.12 in Melbourne. Adelaide, Brisbane and Perth cost $42.78, $42.23 and $39.55 respectively.If you just want to have a few drinks at the bar, expect to spend around $25 for the evening.How expensive food is in Australia depends on dietary requirements and the region. You can save on food costs by using the following tips:Have a shopping list to avoid spending on things you don't need.
Use rewards programs offered by supermarkets, such as Woolworths' Everyday Rewards card or Coles' Flybuys.
Choose supermarket brands, especially for non-perishable items such as cereals.
Buying in bulk: buying in bulk helps you save a few bucks.
Food saving: Instead of throwing away uneaten food, you should store it in safe environments.
Australia is among the countries hit hardest by inflation, so the country's cost of living has increased. Whether you live in Australia or are planning to move, you should know food prices and whether they are expensive.On average, a person living in Australia spends $166-$232 per week on groceries and food. The cost of food in Australia is cheaper or more expensive depending on your preferences. Food here is expensive compared to other places. Vegetable prices can go up to $6.65 per kg, which is very high for the country.Australia's food prices are quite high compared to most countries. Food prices should help indicate the cost of living when you visit any country. Follow along as we dive deeper into food prices in Australia.Food prices in Australia in 2023: what to expect?
The Australian Bureau of Statistics reported an increase in food prices driven mainly by inflation. Food prices increased by 4.3 percent in the first quarter of 2022.From September 2021 to September 2023, fruit and vegetable prices increased by 16.2% and dairy products prices increased by 12.1%.Here's a breakdown of how food prices have changed in Australia from 2021 to the end of 2023:
FOOD SEPTEMBER 2021 VS SEPTEMBER 2023
Bread and cereal 10%
Meat and seafood 7.3%
12.1% per day
Fruits and vegetables 16.2%
Source: Australian Bureau of Statistics
This fact makes Australia a much more expensive place to live. Low food prices have not been a trend in Australia for long. The country ranks 9th in the world for the highest food index.However, Australia is a food producing country, making it an exporter to other countries. This has also increased Australian food prices over the years due to its status as a major food exporter to Asian countries.How much do people spend on food in Australia?
In general, monthly food and groceries expenses depend on your family's eating habits and size. Town and city centers are more costly than less populated areas.The average Australian consumes $608 a month. The average monthly income of a family of two in Australia is $395. A family of four uses about $203 per week. A couple with children ages 5 to 14 spends an average of $336 per week.Here are the average weekly grocery expenses for each family size:Single person house – $102
House for two – $146
House for three – $169
House for four – $181
Household of five or more – $215
Prices vary by state, such as New South Wales and Canberra, which have some of the most expensive food prices in Australia. Yocket estimates that international students in Australia spend $140-$281 on food and groceries.Bread prices average $4.95 in the Northern Territory and $7.67 in Canberra.
Meat costs $24 in Tasmania and $31.01 in the Northern Territory.
Australian dairy products range from $14.16 in New South Wales to $16.63 in the Northern Territory.
Eggs cost $1.66 in Tasmania and $2.33 in Western Australia, while fruit can cost $13.50 in New South Wales. According to insurance company Budget Direct, vegetables and condiments can cost you from $14.28 to $18.96 and $22.89 to $27.27, respectively.According to the source, the average weekly spend in New South Wales is $275.41 and in Victoria it is $257.16. Queensland households spend $239.53.Weekly expenses for households in Western Australia come to $239.53 and $221.10 in South Australia. Households in Canberra spend $270.89 per week, while households in Tasmania spend $223.01. Households in the Northern Territory use $256.28 per week.Food prices in Australia are slightly more expensive than in the USA, one of the world's superpowers. Food in the US is 24.85% cheaper in the global price index. Due to industry regulations, some countries have more affordable prices than others. Australia, on the other hand, is a rare practice of regulating consumer goods.Here's a table showing price differences in US dollars for various foods and groceries:ITEM AVERAGE PRICE IN AUSTRALIA AVERAGE PRICE IN THE USA
Milk 1 liter 1.17 dollars 0.96 dollars
Bread 0.5 kg $1.96 $2.79
Rice 1 kg 1.86 dollars 3.85 dollars
Banana 1 kg 2.5 dollars 1.73 dollars
apple 1 kilo $3.06 $4.48
Coke $2.46 $2.08
Beer 0.5L $6.18 $5.32
Fast food meal $9.06 $8.48
Dinner for 2 (restaurant) $56.4 $61.4
Source: livingcost.org
The cost of eating out in Australia is different for all states and the quantities of food and drink you will want to consume. For example, in Sydney, a full breakfast with juice, food or coffee can cost you $20. Also offers different prices There are a number of restaurants september 2023.Main courses at a mid-range restaurant cost around $25 – $35. Going to upper middle class restaurants brings the average up to $45. A dinner for two can cost you $40-$50 or more.Supermarket prices in Australia september 2023
Supermarket prices vary depending on the cost of purchasing a particular supermarket's goods from a distributor, supply and demand, and location. Supermarkets charge different prices for similar products.The Australian supermarket world is dominated by two main players, Woolworths and Coles. Other notable supermarkets in the area include Aldi and Foodworks. Woolworths and Coles have over 60% of the Australian grocery market share.Even though all these stores compete for the market, grocery prices tend to stay around the same price across all stores.According to the Woolworths online store, food and grocery prices in Austuralia September 2023 were as follows:ITEM PRICE
Mini Roma tomatoes $12 per pound
washed white potatoes $0.81 each
Spring onions US$2.80 for a bunch
Zucchini $1.58 each
Woolworths baby leaf spinach(120g) $3.00
French shallots $0.70 each
Cucumbers $0.80 each
red peppers $2.73 each
Schweppes tonic water four pack $5.00
Classic Coca-cola 1.25 liters $1.77
Pepsi Max 2 lt $3.00
Woolworths beef sausages (8 pieces) $7.00
Woolworths rump steak (300g) $12.00
Soy milk $4.50 per liter
A recent article in The Sydney Morning Herald noted that Australian residents are starting to reduce their supermarket spending. Additionally, the news showed that many households reduced their supermarket spending by 29% in September 2022.Here's Canstar Blue's research on the weekly grocery bill in Australian supermarkets:SUPERMARKET AVERAGE WEEKLY BILL IN AUSTURALIA
BUY 157 dollars
Coles $154
Woolworths $151
IGA $140
Restaurant prices in AustraliaAustralians spend an average of $230 a month on restaurant meals and fast food. Here are some examples of typical prices for dining out:Pizza: $7
Dinner for two: $90
Meat pie: $5
Lunch menu: $15
Coffee: $5
Drink at the bar: $14
Glass of wine: $7
Bottled water: $4.41
Tea: $4
Some sources predict that coffee prices will rise to $7 per cup by the end of 2022.Australian restaurants have varying prices for different cuisines. For example, a meal at Asian restaurants costs an average of $37; A meal at Chinese restaurants costs an average of $35. Other international cuisines cost as follows:French – $42
Italian – $41
Japanese – $35
Mexico – $37
McDonald's, KFC and Hungry Jack's are some of Australia's cheapest fast food chains. McDonald's and Burger King charge $8.40 for a regular meal and $2.50 for a cheeseburger.Ginger Beer, one of the best local drinks in Australia, costs $6-9 at most restaurants and bars. Jagerbombs, a great cocktail, cost $16.57 in Melbourne. Archie Rose gin is a fine Australian spirit that costs $46.28 a bottle in Sydney.Bundaberg has a brewed soft drink that costs $6.58 in Australia. 666 Vodka is an excellent local drink with a small range of options costing $25.43 – $40.49 in Melbourne. Bundaberg Rum costs $24.32 per 700ml bottle in Bundaberg.Spending a night in Australia for a few drinks isn't exactly budget-friendly. Residents and tourists in Australia pay a lot of money for a good night out in bars and restaurants.HomeToGo estimates that a night in Sydney could cost you $54.52 and $52.12 in Melbourne. Adelaide, Brisbane and Perth cost $42.78, $42.23 and $39.55 respectively.If you just want to have a few drinks at the bar, expect to spend around $25 for the evening.How expensive food is in Australia depends on dietary requirements and the region. You can save on food costs by using the following tips:Have a shopping list to avoid spending on things you don't need.
Use rewards programs offered by supermarkets, such as Woolworths' Everyday Rewards card or Coles' Flybuys.
Choose supermarket brands, especially for non-perishable items such as cereals.
Buying in bulk: buying in bulk helps you save a few bucks.
Food saving: Instead of throwing away uneaten food, you should store it in safe environments.