Tarımın ağırlıklı olarak hayvancılığın refahına ve verimliliğine bağlı olması anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle süt endüstrisi, ineklerin teknolojisi ve yönetiminde önemli ilerlemeler kaydetti. Bu hayvanların yaşam kalitesini ve süt üretimini iyileştirmenin en uygun maliyetli yollarından biri de LED süt ürünleri ışıklarıdır. 

Süt İnekleri için En İyi Aydınlatma

Enerji verimliliği ve kişiselleştirilebilirliğiyle bilinen LED ahır aydınlatması artık süt çiftlikleri için endüstri standardı haline geldi. Işıkların günde 16 saat , yaklaşık 162-215 lükste (yani 15 ila 20 fit mum) açık tutulması önerilir . Çiftçiler, LED lambaları durak yüzeyinin 3 fit yukarısına yerleştirmeyi hedeflemeli ve aralık, montaj yüksekliğinin 1,5 katı olmalıdır. 

 

Geceleri süt inekleri 50 lüksün altında tutulabilir (yaklaşık mehtaplı geceyle aynı). Bazı çiftçiler karanlık saatlerde kırmızı ışıkları (yaklaşık 15 watt) kullanmayı tercih edebilir. 

 

Kuru ve Emziren İnekler için En İyi Aydınlatma

Kuru inekler, emziren ineklerden daha fazla karanlığa ihtiyaç duyar. Aslında, kuru ineklerin günde 8 saat (16 saat karanlıkta) aydınlık, iyi havalandırılan alanlarda tutulması tavsiye edilir. Işıklar yalnızca inceleme, temizlik ve yataklama için açılmalıdır. Bu, daha karanlık bir köşeye veya ayrı bir odaya daha düşük watt'lı bir ışık kaynağı (ayrı bir anahtarla) kurmak için mükemmel bir fırsattır.  

 

Not : Günde 16 saat aydınlatma alan emziren bir inek, doğal aydınlatma altında tutulan bir ineğe göre günde yaklaşık 4 pound daha fazla süt üretebilir. 

LED Süt Ürünleri Işıklarının Sağlığa Faydaları

dışarıda dağların olduğu bir süt ineği sana bakıyor ve çok sevimli bir inek

İnekler 24 saat ışık altında tutulursa çiftçiler doğurganlığın ve süt üretiminin azaldığını bildiriyor. Üreme oranlarını iyileştirmek, stresi azaltmak ve bağışıklık sistemi fonksiyonunu güçlendirmek için önerilen 16 saate (veya kuru inekler için daha fazla karanlık saate) sadık kalın.

 

Daha uzun yapay gün ışığı saatleri gıda alımını artırırken, önerilen 16-18 saatin üzerindeki herhangi bir şey sirkadiyen ritmi bozabilir ve doğurganlığı azaltabilir. Doğal güneş ışığı gün boyunca arttıkça artar. Bu nedenle LED süt ürünleri ışıkları, doğal güneş ışığı düzenlerini taklit etmeye ve ineklerin biyolojik düzenlerini düzenlemeye yardımcı olmalıdır. 

 

Doğru süt ahırı aydınlatma koşullarına maruz kalma , süt veriminin artması, üreme oranlarının artması ve stres ve kaygı vakalarının azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Kış aylarında (doğal güneş ışığının sınırlı olduğu zamanlarda), süt çiftçilerinin "gün ışığına" maruz kalma oranını artırması oldukça basittir. Gün ışığını taklit eden LED aydınlatmanın, ineklerin melatonin seviyelerini ve sirkadiyen ritimlerini olumlu yönde etkileyerek stresi azalttığı ve süt üretimini arttırdığı gösterilmiştir.

Doğru ahır aydınlatması aşağıdakilere yardımcı olur: 

  • Doğal güneş ışığı desenlerini taklit edin 

  • İneklerin biyolojik ritimlerini düzenleyin 

  • Süt ineklerinin sağlığını koruyun 

  • İşçi ve hayvan güvenliğini artırın 

  • Süt kontaminasyonunu azaltın

  • Daha rahat bir ortam yaratın 

Süt İnekleri için Hangi Renkteki Işıklar En İyisidir?

 

1000K'dan 10000K'ya kadar gösteren kelvin ışık sıcaklığı tablosu

 

Kelvin (K) cinsinden ölçülen renk sıcaklığı size ışığın sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu söyler. Süt inekleri için en iyi renkli ışık 5500K ila 6500K ("gün ışığı" aralığı) arasındadır. Doğal ışık eksikliğini telafi etmek ve ineklerin daha aktif olduğu (ve doğal davranışlar sergilediği) bir ortam yaratmak için yapay aydınlatma isteyeceksiniz.

 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sarı ve beyaz LED ışıklarla karşılaştırıldığında  mavi LED ışıkların süt üretimini azaltabileceğini ve kortizol (yani stres) seviyelerini artırabileceğini ortaya çıkardı.

Süt Ahırları için Doğru Watt Değeri

Süt ahırları için doğru watt değerini bulmak zor olabilir. Çiftçiler belirli bir düzeyde aydınlatmaya ihtiyaç duysa da, aşırı parlaklık inekler (ve hatta çiftlik çalışanları) arasında rahatsızlığa ve strese neden olabilir. Ahır için LED aydınlatmayı seçtiğinizde, watt miktarı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Dahası, ışığın eşit dağılımı, yaralanmalara ve temizlik sorunlarına yol açabilecek karanlık köşeleri önleyebilir.

Sağım Odaları için Doğru Işık Wattı

ahırdaki ineklerden birinin sağıldığı görüntü

Sağım odaları bir süt çiftliği operasyonunun kalbidir. Doğru çiftlik aydınlatmasıyla hayvan davranışlarını daha iyi gözlemleyebilirsiniz (örn. sıkıntı, yaralanma, enfeksiyona ilişkin nokta işaretleri). Daha iyi aydınlatma sayesinde çiftlik çalışanları hijyen standartlarına daha iyi uyarak  sütün kirlenme riskini de azaltacak .

 

Daha fazla aydınlatmaya ihtiyaç duyan alanlar için (sağım odaları ve doğumhaneler gibi), gölgeleri en aza indirecek şekilde memelerin yakınına 50 fitlik mumlar yerleştirilmelidir. Bu, çiftçilerin sütün rengi ve kıvamıyla ilgili sorunları tespit etmesine yardımcı olacaktır. 

Sağımhanelerde Hangi LED Işıklar Kullanılmalıdır?

Süt ahırları en çok ilgiyi çekerken, doğru sağım odası ışıklarının seçilmesi de aynı derecede önemlidir. Araştırmalar, daha aydınlık bir sağımhanenin süt inekleri için daha hoş karşılandığını gösteriyor. Bu nedenle, hayvanların içeriye çekilmesi için sağımhanelerin aydınlatma yoğunluğunun arttırılması tavsiye edilir. 


Öneriler:

Sağım ekipmanının yanında kırılmaz Pro ampullerle alçak bölme aydınlatması . Tercihen gerçek, gömme montajlı bir armatür mümkün olduğunca yüzeye yakın yerleştirilmelidir. 

Tamamen kapalı, ekstra dayanıklı Vapor Taytlar  da bir başka harika seçenektir.

 

LED Süt Ürünleri Aydınlatmasına Geçmenin Diğer Nedenleri 

Süt endüstrisi, hayvan refahı, sürdürülebilirlik ve üretkenliğe olan bağlılığıyla birlikte gelişiyor. Süt çiftçilerinin zorlu standartlarını karşılamak için, benzersiz 10 yıllık garantiyle her yerde en yüksek kalitede LED ışıklar sunmaktan gurur duyuyoruz.  

 

LED hayvancılık aydınlatmasına geçiş yapmadıysanız birçok nedenden dolayı çok şey kaçırıyorsunuz demektir!

1. Daha Düşük Enerji Faturaları 

Enerji ve yem maliyetleri arttıkça ve kar marjları düştükçe çiftçilerin yatırım getirilerini artırmaları gerekiyor. Elektrik maliyetlerini düşürmek bunu yapmanın sağlam bir yoludur. LED'ler ortalama bir hanenin enerji maliyetlerinde her yıl 225 dolar tasarruf etmesine yardımcı oluyorsa , büyük çiftlik operasyonlarında neler yapabileceğini hayal edin. Aydınlatma faturalarının %75 oranında azalmasını bekleyin!

2. Daha Uzun Ömür 

Operasyonlar ışıkların günde 16 saat açık kalmasını gerektiriyorsa, bu da yılda çok sayıda ampul değişimi gerektirir. LED'ler her gün yalnızca 8 saat yandığında, yaklaşık 15 yıl içinde değiştirilmeleri gerekir (akkor ampullerin 4 aylık kullanım ömrüyle karşılaştırıldığında). 

3. Artan Güvenlik

Çiftlikte hayvan tekmeleri ve uçan ekipmanlar dayanıklı, kırılmaz ve su geçirmez ışıklar gerektirir. Bu LED'ler idrar, gübre ve günlük aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Gölgenin azalmasıyla çiftlik personeli yaralanmaları, enfeksiyonları ve potansiyel sağlık tehlikelerini daha kolay tespit edebilir. 

 

Dahası, LED ışıklar geleneksel ampullere göre çok daha düşük sıcaklıklar üreterek yangın riskini azaltır. Cam yerine plastikten yapıldıkları için güvenlik riskleri çok düşüktür. 

4. Daha İyi Kontrol

Süt inekleri ışığa karşı son derece hassas olduğundan, kontrolü kolay bir aydınlatma kaynağına geçmek mantıklıdır. Birçok LED anında açılır, kısılabilir hale getirilebilir ve yönlü aydınlatma sunar (her yöne ışık yayan akkor ampuller yerine). Basitçe söylemek gerekirse: Floresan ve akkor ampuller çiftlik yaşamının inanılmaz taleplerini karşılamıyor.