Aşılar, hayvanları sağlıklı ve hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olmak amacıyla vücudun belirli bir patojene karşı bağışıklık tepkisi üretmesini teşvik etmek amacıyla hayvanlara uygulanır. Çoğu aşının etkili olabilmesi için yılda bir veya birkaç ayda bir tekrarlanması gerekir. Leatherstocking Veteriner Hizmetleri ekibimiz , hayvanlarınızın ihtiyaç duydukları korumayı almasını sağlamak için at, sığır, koyun ve keçilere önerdiğimiz aşılar hakkında bilgi vererek yardımcı olmak istiyor.

At aşıları

Amerikan At Uygulayıcıları Birliği (AAEP), at aşılarını temel veya risk bazlı olarak sınıflandırır. Temel aşılar tüm atların her yıl yaptırması gereken aşılardır; risk bazlı aşılar ise atın bulunduğu yere ve yaşam tarzına bağlıdır. Temel aşılar şunları içerir:

 • Kuduz – Kuduz, enfekte bir hayvanın ısırığı yoluyla bulaşan ölümcül bir virüstür. Rakun, tilki, yarasa ve kokarca gibi yabani hayvanlar hastalığı taşıyabilir. Kuduz tedavisi mevcut değildir ve çoğu vaka, belirtiler ortaya çıktığında ölümcül olur.
 • Tetanoz : Tetanoz, toprakta ve gübrede bulunan toksin üreten bir bakteri olan Clostridium tetani'den kaynaklanır . Bakteriler vücuda yaralar veya ayak yaralanmaları (örneğin atınızın bir çiviye basması) yoluyla girer ve toksinler, yutkunamamaya yol açabilecek kas sertliğine neden olur. Felç yayıldıkça atınızın nefes alması da etkilenebilir.
 • Batı Nil virüsü (WNV) — WNV, atlarda hafif, grip benzeri belirtilerden şiddetli, potansiyel olarak ölümcül beyin iltihabına kadar değişen belirtilere neden olan, sivrisinek kaynaklı bir virüstür.
 • Doğu ve Batı at ensefaliti : Bunlar sivrisinek kaynaklı, beyin iltihabına neden olan viral hastalıklardır ve nadir de olsa atlarda yüksek ölüm oranına sahiptir.

Atlara yönelik risk bazlı aşılar şunları içerir:

 • At gribi – At gribi, ateşe ve açık burun akıntısına neden olan hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır.
 • Boğulma - Streptococcus equal'in neden olduğu boğulma, özellikle baş ve boyunda lenf düğümü şişmesi ve apse oluşumu ile karakterize, oldukça bulaşıcı bir at hastalığıdır.
 • At herpes virüsü (EHV) — EHV üst solunum yolu hastalığına, nörolojik hastalığa, düşüklere ve yenidoğan ölümüne neden olabilir.
 • Potomac at ateşi (PHF) — PHF , gastrointestinal sistem astarını enfekte eden ve kolit ve ishale neden olan  Neorickettsia risticii'den (yani hücre içi riketsiyal bir organizma) kaynaklanır .

Sığır aşıları

Sığır sürülerine yönelik aşılama protokolleri, sürü tipi, genetik ve sağlık geçmişi gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğinden bireysel olarak uyarlanmalıdır. Kasım 2021'de Amerikan Sığır Uygulayıcıları Derneği (AABP), üyelerinin müşteriler için aşı protokolleri geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla aşılama kılavuzları yayınladı. Bu belgede sığırlara yönelik aşağıdaki temel aşılar listelenmektedir:

 • Enfeksiyöz sığır rinotrakeiti (IBR) — IBR, sığır herpesvirüsü tip 1'in neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Virüs, büyük üst solunum yolu iltihabına neden olur ve ayrıca kısırlığa, düşüklere ve doğum kusurlarına da neden olabilir.
 • Sığır viral ishali (BVD) — BVD, genel bağışıklık baskılamasına neden olan ve diğer virüs ve bakterilerden kaynaklanan ikincil enfeksiyonlara yol açan bir pestivirüstür. Virüs şiddetli, kanlı ishale, düşüklere ve doğum kusurlarına neden olabilir.
 • Parainfluenza 3 (PI3) — PI3 enfeksiyonu üst solunum yolu mukozasına saldırır. İkincil enfeksiyonlar yaygındır.
 • Sığır solunum sinsityal virüsü (BRSV) — BRSV alt solunum yoluna saldırır ve viral pnömoniye ve potansiyel olarak ikincil bakteriyel pnömoniye neden olabilir.
 • 7-yollu clostridial — Bu aşı Clostridium chauvoei'ye (yani kara bacak), Clostridium septikum'a, Clostridium sordellii'ye (yani kötü huylu ödem), Clostridium novyi'ye (yani siyah hastalık) ve üç tip Clostridium perfringens'e (yani enterotoksemi) karşı koruma sağlar . Kara bacak, otlayan hayvanların iskelet kaslarına giderek burada filizlenen, çoğalan ve kas nekrozuna ve kanamaya neden olan toksinler üreten bakteri sporlarını yemesiyle ortaya çıkar. Diğer clostridial enfeksiyonlar da önemli, bazen yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olur. 

Sığırlara yönelik risk bazlı aşılar arasında bruselloz, salmonelloz, K99 Escherichia coli ve Clostridium tetani yer alır.

Koyun ve keçi aşıları

Koyun ve keçilere yönelik temel aşı olarak nitelendirilen tek aşı, klostridial hastalıklara yönelik karma aşıdır. Ancak diğer aşılar da koyun ve keçi sürüleriniz için faydalı olabilir:

 • Clostridium perfringens C ve D — Enterotoksemi veya aşırı yeme hastalığı olarak bilinen C. perfringens , akut hazımsızlık, kasılmalar, sinir sistemi belirtileri ve ani ölümle karakterizedir. Hastalık genellikle bekar oğlakları ve kuzuları, yoğun süt sağan anaları ve yüksek enerjili diyetle beslenen hayvanları etkiler. 
 • Clostridium tetani — Tetanoz kas sertliğine, şişkinliğe, koordinasyon bozukluğuna ve yeme veya içme yetersizliğine neden olur. Etkilenen koyun ve keçiler genellikle belirtilerin ortaya çıkmasından üç ila dört gün sonra ölürler.
 • Boğaz ağrısı — Bulaşıcı ektima veya orf olarak da bilinen bu viral hastalık, hayvanın dudakları ve ağzı çevresinde ve ağzında kabuklu lezyonlara neden olur. Canlı virüs aşısı, sahiplerine, hayvanlarının ne zaman ve nerede enfekte olacağını seçme olanağı tanıyor. Hastalık insanlara geçebilir, bu nedenle aşı uygulaması sırasında insanların maruz kalmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır.
 • Kasöz lenfadenit (CLA) — CLA, lenfatik sistemi etkileyerek lenf düğümlerinde apse oluşumuna neden olur ve iç organlara yayılarak kronik bir zayıflama hastalığına neden olabilir.
 • Kuduz : Sürünüz kuduzla enfekte bir bölgede bulunuyorsa veya ormanlık alanlara erişimi varsa kuduz aşısı düşünülmelidir.
 • Footrot – Footrot aşıları hastalığı önlemez ancak diğer yönetim stratejileriyle birlikte kullanıldığında enfeksiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.