Hindi Mi Tüketmeliyiz Tavuk Mu ?

Etin kırmızı olması, myoglobin açısından zengin yani kaslara oksijen götüren destekleyicilerin ve protein taşıyıcılarının fazla olduğunu gösterir. Hindi ve diğer kümes hayvanları çok yürüdükleri için butları göğüse göre genellikle kırmızı etin rengine daha yakın olur. Ayrıca, bu onların myoglobin seviyelerini yükseltir. Kırmızıya yakın renkteki etler demir, çinko, riboflavin ve thiamin bakımından da zengindir. 

Yağ Oranı

Hindi göğsü son derece sağlıklı bir diyet olarak bilinir. Yağ oranı düşüktür ve protein miktarı yüksektir. Hindi etini bir çok farklı tarifle pişirmemiz mümkündür. Salatalarda kullanılabilir, sandviçleri son derece hafif ve leszetlidir. Fırında hindi emek ister fakat sonuçta besin değeri yüksek ve lezzetli bir yemektir. Tavuk etinede bu tarifler içerisinde yer vermeniz mümkün.

Eşit apırlıktaki hindi eti ile tavuk etini karşılaştırdığınızda hindi göğsü daha az kalori içerir. Bunun nedeni hindinin daha az yağ içeren bir et türü olasıdır. Hindi bunun yanında daha düşük bir doymuş yap oranı ile daha sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Doymuş yağ tüketimindeki artışla birlikte kanımızdaki kötü kolesterol ve düşük yoğunlukta lipoprotein kolesterolü seviyeleride yükselir. Bu durum ile birlikte ateroskleroz ile ilişkili arterlerin daralması, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi sonuçlara yol açabilir. Bu riski azaltmak istiyorsanız tavuk veya hindiyi pişirmeden önce derisini ayırabilirsiniz.

Protein Miktarı

Tavuk ve hindi yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Fakat, eşit miktardaki porsiyonları baz alarak karşılaştırırsak tavuk göğsünün yaklaşık 2 katı daha fazla protein içerdiğini görebiliriz. Bu protein miktarı yaşlılık dönemlerinde kemik kaybının azalmasına yardımcı olur. unun yanında hindi karaciğer fonksiyonunu normalliğini sürdürmek için gerekli olan bir amino asit olan metionin açısından zengindir. Hindi sindirimi kolaydır ve özellikle yaşlı hastalar için bu yönüyle öne çıkar.

Hindi ve tavuk dünyanın her yerinde yaygın olarak tüketilmektedir. İster ızgarada, ister pişmiş veya panelenmiş olsun, bu iki tür et, her yerde yemek severleri memnun edecektir. Ama hangisi senin için en iyisi?

Hindi vs. tavuk tartışması

Beyaz et söz konusu olduğunda, hindi ve tavuğun hakimiyeti, bu yüzden onları karşılaştırma ihtiyacı anlaşılabilir. Aşağıdaki tablo, bu iki et türünün birbirine karşı nasıl bir araya geldiğine dair bir fikir verebilir.

 kaloriProteinYağÜtüSodyum
Tavuk (3 ons)     
Tavuk göğsü, kavrulmuş17025 gram7 gr (DV'nin %10'u)DV'nin %4'ü60 mg (DV'nin %2'si)
Tavuk kanadı, kavrulmuş24023 gram16 gr (DV'nin %25'i)DV'nin %6'sı70 mg (DV'nin %2'si)
Tavuk budu, kavrulmuş21021 gram13 gr (DV'nin %20'si)DV'nin %6'sı70 mg (DV'nin %2'si)
Hindi (3 ons)     
Hindi göğsü, kavrulmuş16024 gram6 gr (DV'nin %10'u)DV'nin %6'sı55 mg (Günlük Değerin %2'si)
hindi kanadı, kavrulmuş19023 gram10 gr (DV'nin %16'sı)DV'nin %6'sı50 mg (Günlük Değerin %2'si)
hindi budu, kavrulmuş19023 gram10 gr (DV'nin %15'i)DV'nin %10'u65 mg (DV'nin %2'si)

 

Gördüğünüz gibi, değerler oldukça benzer. Ama daha sağlıklı seçeneği seçmek zorunda kalsaydın, muhtemelen hindi ile gitmek zorunda kalırdın. Tavukla karşılaştırıldığında, hindi kalori, yağ ve sodyum bakımından daha düşük olma eğilimindedir ve demir yüzdesi biraz daha yüksektir.

Ancak tavuğun da avantajları vardır. Örneğin, tavuk, yiyeceği enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir besin maddesi olan niasin (Vitamin B-3) açısından daha zengin olma eğilimindedir.

Hangisini tercih ederseniz edin, biz Chef Gourmet olarak lezzetli ve sağlıklı hindi ve tavuk yemeklerinin sırrını biliyoruz. Ağız sulandıran Gurme Hazır Yemek çeşitlerimizi keşfetmek için Instagram hesabımıza ve ana sayfamıza göz atmayı unutmayın. Menü her hafta değişiyor!

Daha Fazla Faydalı Gıda Bilgisi Öğrenin

Daha fazla gıda gerçeğine aç mısınız? Chef Gourmet olarak iyi yemekleri biliyoruz ve bu bilgiyi sizinle paylaşmayı seviyoruz. Bunlar, ilginç bulabileceğiniz bazı önceki gönderilerdir: